FaeNet
6 minutes reading time (1121 words)

סיור חיפוש אדמות לסנקצ׳וארי בערבה התיכונה

BRiPBqk4RKyrE3ARZlZ3A

ביום שלישי האחרון (15.1.2019) יצאנו לראות אדמות פוטנציאליות עבור הסנ׳צוארי העתידי. את הסיור הוביל אודי, המשפטן שמומחה לאדמות ״חומות״.

 

עיר אובות / מיצד חצבה

במקום יש בערך כ40 דונם של ״שטח ציבורי״, חצי מהשטח כבר ניתן לעמותה שמתכנתת להקים שם פרוייקט חינוכי (עליו ארחיב בהמשך). השטח שמיועד לנו, גובל עם הפרוייקט שלהם, ועם נחל יבש שמתמלא בעיקר בשיטפונות. המועצה מעוניינת לתת את השטח לעמותה חינוכית או למיזם חברתי כלשהו.

 

מיקום

עיר אובות, נמצאת בערבה התיכונה, בערך 5 דקות נסיעה בכביש גישה, מכביש 90. אנחנו נסענו באוטובוס מתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, האוטובוס שנוסע לאילת, ויש תחנה במרחק של 10-15 דקות הליכה (צומת עידן). הנסיעה ארכה כשעתיים וחצי. אוטובוס ישיר מתל אביב זה יתרון!

 

 

 

השטח עצמו

מדובר על שטח של 20 דונם שגובל בצד אחד בכביש עפר (שלא ברור לאן הוא מוביל) אבל לא עוברים שם מכוניות בכלל כרגע, בצד השני הוא גובל עם השכנים העתדיים (העמותה החינוכית), וגם יש לו כמה דונים של מפגש עם ה״נחל״ שזורם פעם בכמה עונות (בשטפונות).

ֿ

 

 

 

לפני ההגעה לשטח עצמו, ישנה חוות גידול תננים. במקום ישנם 2000 תניני ענק. פטפטנו קצת עם המפעילה של המקום, ושאלנו אותה עבור מה הגידול, והיא אמרה ש״התננים היחידים שיצאו מהחווה הגיעו לכמה גני חיות בארץ״. אם אתם שואלים אותיי שאר התנינים יצאו משם בתור תיקים לקניון רמת אביב, בעע!!!

 

במקום נבנתה סוללת עפר כדי להגן על השטחים מפני שטפונות

השטח עצמו, די מישורי, יש בו כמה עצים, והנוף נחמד אבל לא עוצר נשימה. מרחוק אפשר לראות את רכס הרים יפה.

 

השכנים

 

השכנים שלנו הם עמותה בשם ״דרך לוטן״, עמותה שהוקמה על ידי משפחת לוטן, שגרה בחצבה כבר 27 שנה. בשנת 2006 נפל בנם בשירות הצבאי, והם הקימו את העמותה. העמותה עוסקת בהדרכת מסעות הישרדות- טיפוליים- חינוכיים- ערכיים במדבר לנוער בסיכון. הם עורכים מסעות באמצעותם הם שואפים לאפשר העצמה עצמית ושיפור הדימוי העצמי של נוער בסיכון. הם עורכים מסעות במדבר וגם בצפון הארץ, והשטח כאן אמור להיות המרכז של העמותה. בנוסף הם עורכים פעם בשנה כנס גדול של אנשי חינוך בו הם מלמדים את השיטה שפתחו. אב המשפחה, הוא אחראי במועצה על ניקוז, מה שמאוד יכול לעזור (כי הפתרון שיתנו להם יעזור גם לנו). מוזמנים לקרוא עליהם עוד באתר שלהם.

 

 

תהליך מול הרשויות

מדובר כאן על אדמה שמיועדת למלכ״ר (כלומר לעמותה ללא מטרות רווח), היתרון הגדול שאנחנו מקבלים את הקרקע בחינם (או יותר נכון בתשלום סימלי של ח״י שקלים!). כדי להמשיך בתהליך, צריך להגיש ״פרוגרמה״ למועצה האיזורית. התוכנית צריכה לכלול מי אנחנו, מה אנחנו מתכננים לעשות במקום, איך נפתח אותו, איפה נבנה, מה נבנה וכו׳. אם המועצה תאהב את החזון שלנו ותאשר אותו, נבקש גם אישור מינהל מקרקעי ישראל. במקום יש כבר תב״ע מאושרת (שזה בעיקרון חוסך שנים של ביוקרטיה). לאחר שמינהל מקרקעי ישראל מאשר, אנחנו יכולים לקבל את הקרקע ולהתחיל בפיתוח שלה. אבל, וזה אבל גדול, המועצה האיזורית והמינהל יחייבו אותם בעלויות הפיתוח: חיבור לרשת החשמל, המים והביוב וסלילת כביש גישה. מדובר על עלויות מאוד גבוהות, אבל במקרה שלנו הם יתחלקו בינינו לבין השכנים (דרך לוטן וחוות התנינים). בנוסף ניתן לבקש אישור כדי להקים בורות ספיגה אקולוגים (ממשרד הבריאות והמועצה) - וישנם כבר כמה חוות שקיבלו אישורים כאלה. ניתן גם לבקש לא להתחבר לרשת החשמל ולהקים חווה סולרית, אבל העלויות עדין יכולות להגיע ל 200,000 ש״ח לדונם, או בסביבות 2 מליון שקל. זה אמנם נשמע הרבה כסף, אבל ביחס לזה שאנחנו מקבלים עשרים דונם שלא מחוברים לישוב, זה לא הרבה בכלל. בנוסף, אם כבר תהיה לנו את הקרקע, ישנם הרבה קרנות (בארץ, באירופה, ובארה״ב) שיוכלו לסייע בעלויות האלה.

 

 

 

פוליגונים נודדים באיזור ספיר, דרך השלום, מואה

 

 

מה זה פוליגון נודד?

לעיתים מועצות איזוריות, המינהל וועדות התיכנון, מייעדות קרקע עבור פתוח תיירותי, חניוני קמפינג, תירות אקולוגית וכו׳ בשטחים שלהם, אולם הם לא מייעדות שטח ספיציפי אלא אומרות בעצם לייזמים, בוא תמצא שטח של 10-20 דונם בכל האיזור ותגיש בקשה ללא מכרז לאשר את השטח. אז למעשה בכל האיזור שמדרום לבית אובות, עד איזור מואה, ניתן לעשות סיורים ולזהות שטחים יפים וטובים לנו ולהגיש בקשה חניון קמפינג. במקרה כזה, לאחר שנאתר קרקע שאנחנו מעוניינים בה, מגיע שמאי ממשלתי ועושה הערכה לקרקע ואז אנחנו נשלם רק חצי מהעלות המשעורכת (יכול להיות מכמה מאות אלפי שקלים, עד כמה מליונים). לאחר שהמועצה מאשרת את הבקשה, והמינהל מאשר גם, אנחנו יכולים להגיש תב״ע (תוכנית בניין עיר), ואז לפתח את השטח. חשוב לציין, שמדובר על תהליך של שנים ארוכות - זה בקלות יכול להיות תהליך של חמש - חמש עשרה שנה, אז שמואשרת תב״ע. אבל, וזה אבל גדול, מהרגע שהתוכנית מאושרת על ידי המועצה, אף אחד לא יכול להגיש בקשה על אותה קרקע, ולמעשה, אנחנו יכולים כבר להתיישב (ללא חיבור לתשתיות), למרות שזה לא בדיוק חוקי, לא מפנים מישהו שיש לו זכויות על הקרקע.

 

דרך השלום

 

דרך השלום היא שמו של נתיב סלול באורך של 24 ק"מ העובר לאורך הגבול שבין ישראל לירדן. לאורך הדרך אפשר לראות את השדות החקלאיים של המושבים עידן, חצבה ועין יהב. לאורך הדרך יש מצפים, הצופים אל נופי נחל הערבה והרי אדום, וגם אפשר לראות את מאגרי המים של שדות הערבה. ניתן גם לצאת מהדרך אל סיורים אל סלעי חוואר הלשון. דוגרי, יש שם נופים עוצרי נשימה, ממש.

 

 

לדעתי, אם נביא חזון של חניון קמפינג לתיירות קווירית, בשילוב של מרכז לשלום, זה ממש יכול לעבוד. אבל צריך לפתח גם את הקונספט, וגם לגייס כסף עבור ההון הראשוני של המקום. היתרון הגדול, שכן נהיה ללא שכנים בכלל. אמנם התבע תקח שנים ארוכות, אבל אולי בינתיים נוכל להתיישב במקום עם אוהלים בדואים בצורה מינימלית. אם נרצה להמשיך בכיוון הזה, כדאי לצאת להמון סיורים באיזור ולאתר את הקרקע החלומית שלנו!!

 

ביקור בחניון קמפינג בבניה, חמי מואה

 

את היום סיימנו בביקור בחניון קמפינג בהתהוות במואה. האמת שזה היה מקום מהמם ממש ומעורר השראה (קשה להתרשם מהתמונות, אבל במציאות זה וואו)! מדובר על בן המקום שהגיש בקשה ללא מכרז כבר ב 2002! ורק עכשיו המקום בפיתוח - אז זה נותן לנו טעימה- 16 שנה לקח לקבל את כל האישורים ולקבל את התשתיות, אבל המקום פשוט יפיפה. מדובר על מעין גומחה בתוך רכסים טבעיים. המקום מאוד מבודד וישנם מצוקים שמקיפים אותו מכל הצדדים - זה גם נותן תחושת פרטיות גבוהה, וגם פשוט יפיפה!!

פגשנו את בעל המקום, שסיפר לנו את תלאות הדרך, ואיך הוא בסופו של דבר קיבל תמ״ע. הרשויות שילמו את מרבית עלויות הפיתוח 2.5 מליון ש״ח, והוא שילם 1.25 מיליון. כרגע הוא סיים ליישר את השטח ולמעשה החליט להקים את המקום כחניון לטריילרים. מצד אחד, לחשוב שלקח 16 שנה לקבל אישורים ולחבר את המקום לתשתיות, מצד שני, המקום פשוט עוצר נשימה. והאמת שאם הוא היה רוצה, הוא היה יכול להקים שם ״התאחזות״ כבר לפני 16 שנה, גם ללא אישורים

 

 

 

מה בהמשך??

אנחנו ללא ספק בתחילת התהליך, אנחנו צריכים ללמוד עוד המון. להבין את התהליכים מול הרשויות, אולי גם להתחיל תהליך מול מועצה איזורית אחת, אפילו רק כדי ללמוד. אגב, בצפון, יש הרבה פחות הזדמנויות, והרבה הרבה יותר קשה לקבל אדמה (לא בהכרח זה אומר שצריך להתייאש), אבל יש בצפון הרבה פחות ״שטחים חומים״, ובערבה - הרשויות מאוד פתוחות למיזמים שונים - רק תבואו :-)

 

בולבול

 

 

 

Location (Map)

¡Hagamos de la nueva tierra de hadas en Portugal u...
About Alto das Fadas Sanctuary

Related Posts

 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://faenet.org/